Copyright © 2021 Vultima sp. z o.o. Tarnowskie Góry

Najczęstsze pytania

... i odpowiedzi na nie

Pamiętaj, że możesz w każdej chwili skontaktować się z nami mailowo pod adresem kontakt@instalacje360.pl lub pod numerem tel. 574 421 100

Tak i nie - zalecane jest, aby klimatyzacja była zamontowana w każdym pomieszczeniu, które chcesz schłodzić. W tych pomieszczeniach, w których nie zależy Ci na chłodnym powietrzu, klimatyzacja nie jest konieczna. 

Jeśli zastanawiasz się, czy rekuperacja odzyska część chłodu z zimnego powietrza pobieranego z pomieszczenia, w którym zamontowany jest klimatyzator (i dzięki temu wystarczy mieć klimatyzację tylko w jednym / tylko w niektórych pomieszczeniach), to niestety, ale chłód odzyskany przez rekuperator nie jest wystarczający, aby schłodzić inne pomieszczenia. Weź też pod uwagę, że wywiewy z rekuperacji zazwyczaj znajdują się w suficie - a więc trafia do nich ciepłe powietrze, chłodne powietrze w sposób naturalny opada na dół.

Planuję rekuperację, czy klimatyzator musi być w każdym pokoju?

Nie - klimatyzacja nie powoduje wymiany powietrza - robi to rekuperacja.

Klimatyzacja składa się z dwóch urządzeń - jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, są one połączone ze sobą miedzianymi rurkami, w których płynie czynnik chłodniczy - powietrze z zewnątrz nie przedostaje się do środka za sprawą klimatyzacji.

Czy klimatyzacja wpuszcza do środka smog?

Tak - klimatyzator działa na takiej samej zasadzie jak pompa ciepła - z tą różnicą, że pompa ciepła zazwyczaj ogrzewa wodę, która następnie służy do ogrzania pomieszczeń (lub jako ciepła woda użytkowa), natomiast klimatyzator ogrzewa bezpośrednio powietrze wewnątrz pomieszczeń i nie da się wykorzystać go do ogrzewania wody.

Obecnie prawie wszystkie klimatyzatory mają w standardzie funkcję grzania - wybierając konkretne urządzenie warto jednak porównać karty techniczne, ponieważ niektóre urządzenia nie są dobrze zoptymalizowane pod kątem ogrzewania, przez co mają niższą sprawność.

Ogrzewanie klimatyzatorem jest najbardziej opłacalne w okresie przejściowym, tj.wiosną i jesienią, gdy temperatura nie spada poniżej -5*C - wtedy sprawność klimatyzatora jest na bardzo dobrym poziomie.

Czy grzanie klimatyzatorem jest opłacalne?

W przypadku budynków zamieszkałych - zazwyczaj 1 dzień, czasami 2 dni jeśli klimatyzacja montowana będzie w większej ilości pomieszczeń.

W przypadku nowo budowanych budynków najczęściej jest to 1 dzień na etapie stanu surowego zamkniętego i 1 dzień na etapie wykańczania wnętrz.

Ile czasu trwa montaż klimatyzacji?

Niestety nie - skupiamy się na instalacjach wewnątrz budynku. Możemy oczywiście w ramach wykonywanych prac doprowadzić pojedyncze punkty wodne lub elektryczne w dowolne miejsce na posesji, jak również podłączamy budynki do mediów, niemniej instalacji nawadniania ogrodów nie wykonujemy :-)

Czy wykonujecie też automatyczne nawadnianie ogrodów?

Tak, w ramach wykonywanych prac możemy również kompleksowo wykonać podłączenie budynku do mediów.

Czy wykonujecie podłączenia budynków do prądu/gazu/wod-kan ? 

Tak, możemy również kompleksowo zamontować taki rodzaj ogrzewania. Ze względu na koszty eksploatacji proponujemy jednak, aby tego typu ogrzewanie montować jedynie w sytuacji, gdy na dachu montowane są panele fotowoltaiczne. Tego typu ogrzewanie jest najbardziej opłacalne w niewielkich budynkach, najlepiej parterowych, ponieważ mają one niewielkie zapotrzebowanie energetyczne i co za tym idzie, zazwyczaj na dachu udaje się zmieścić wystarczającej wielkości instalację fotowoltaiczną.

Wyższe koszty eksploatacji wynikają z faktu, że na 1kWh energii cieplnej, zużywana jest 1kWh energii elektrycznej, tak więc koszt to w przybliżeniu 60 groszy za 1kWh energii cieplnej.

W przypadku np. powietrznej pompy ciepła, współczynnik ten to 1 do 4, co oznacza, że z jednej zużytej kWh otrzymujemy ok. 4 kWh energii cieplnej (1kWh prąd do obsługi pompy, 3kWh pompa pobiera ze środowiska). Tak więc koszt to w przybliżeniu 15 groszy za 1kWh energii cieplnej.

W przypadku ogrzewania gazem - koszt energii cieplnej odpowiadającej 1kWh otrzymanej z gazu to około 35 groszy - w przypadku gazu wpływ na to ma oczywiście jeszcze kilka czynników, ale tak w przybliżeniu można porównać ze sobą koszty ogrzewania prądem (czyli na podczerwień), pompą ciepła (zazwyczaj łączy się ją z wodnym ogrzewaniem podłogowym) i ogrzewanie gazem (również najczęściej w połączeniu z wodnym ogrzewaniem podłogowym).

To, ile kWh energii potrzebuje Twój budynek zależy w największej mierze od jego powierzchni, kubatury, izolacji, rodzaju wentylacji. Niemniej to, z jakiego źródła dostarczysz energię, nie ma wpływu na to, ile będzie jej potrzebne.
Tak więc aby sprawdzić jaka jest opłacalność montażu ogrzewania na podczerwień, musisz oszacować jak duże zapotrzebowanie na ciepło ma Twój budynek, a następnie porównać ze sobą koszty montażu ogrzewania na podczerwień + fotowoltaiki z kosztami montażu innego źródła ciepła, a następnie przeliczyć jakie będą roczne koszty ogrzewania budynku. Takie obliczenia najlepiej wykonywać licząc je w perspektywie 10-ciu lat.

Czy montujecie ogrzewanie na podczerwień? Czy jest ono opłacalne?

Tak - montujemy również pompy ciepła powietrzne i gruntowe, zarówno pompy ciepła typu monoblok jak i typu split (posiadamy niezbędne uprawnienia do ich montażu).

Czy montujecie pompy ciepła?

Większość obecnie stosowanych materiałów wykończeniowych nadaje się do zastosowania na ogrzewanie podłogowe :-)

Jakimi materiałami mogę wykończyć podłogę, w której jest ogrzewanie podłogowe?

Oczywiście jest to do zrobienia, zazwyczaj bez żadnych problemów, - wymaga to tylko dodatkowych ustaleń. Niemniej rzadko kiedy stosuje się takie rozwiązanie, ponieważ większość obecnie stosowanych materiałów wykończeniowych w 100% nadaje się do ogrzewania podłogowego.

Czy można łączyć podłogówkę z grzejnikami?

Oczywiście, zapraszamy do kontaktu :-)

Nie mam projektu elektryki/ogrzewania/rekuperacji/klimatyzacji itp.
Czy mogę liczyć na pomoc?

Tak naprawdę to zależy od kilku czynników i najlepiej jest to z nami po prostu skonsultować.

Jeśli masz do wykonania tylko proste, podstawowe instalacje, to oczywistą rzeczą jest taka kolejność prac:
- elektryka (+ ewentualnie część wod-kan do ukrycia w ścianach)
- tynki
- wod-kan
- ogrzewanie podłogowe

Jeśli do wykonania są dodatkowe instalacje, najlepiej po prostu zadzwonić (to nic nie kosztuje :-) ) lub spotkać się na budowie, ponieważ kolejność niektórych prac zależy od tego czy budynek jest piętrowy czy parterowy, jaki ma strop, jakie poddasze itd. Zapraszamy do kontaktu.

W jakiej kolejności najlepiej wykonywać instalacje?

Nie - specjalizujemy się wyłącznie w kompleksowych instalacjach wykonywanych w nowo budowanych obiektach.

Czy wykonujecie też drobne prace / przeróbki instalacji w zamieszkałych budynkach?

Zależy to od zakresu prac, ale zazwyczaj wystarczy około 4 do 6 tygodni wcześniej.

Z jakim wyprzedzeniem trzeba zarezerwować u Was termin?

Idealnie, jeśli dysponujesz projektem instalacji, które mają być wykonane :-)

Zazwyczaj jednak, abyśmy mogli przygotować wycenę, wystarczą nam rzuty budynku oraz opis dotyczący tego, co ma być wykonane - jeśli czegoś brakuje to dopytujemy. A jeśli nie wszystko jest jeszcze ustalone, to wraz z wyceną informujemy na podstawie jakich założeń została ona sporządzona - np. w przypadku instalacji elektrycznej byłby to opis ilości przyjętych gniazd, obwodów, wielkość rozdzielni elektrycznej itd. tak, aby od początku wszystko było czarno na białym i bez niedomówień.

Co jest potrzebne do sporządzenia wyceny?

Tak, wycena jest w pełni bezpłatna :-)

Czy wycena jest bezpłatna?