Copyright © 2021 Vultima sp. z o.o. Tarnowskie Góry

Instalacje centralnego odkurzacza

Idealne rozwiązanie dla alergików i nie tylko...

Podczas budowy domu od podstaw, warto rozważyć montaż instalacji centralnego odkurzacza.
 

Nawet jeśli nie zamierzasz montować jednostki centralnej odkurzacza od razu, warto przygotować sobie pod podłogą instalację złożoną ze specjalnych rur i kabli. Zlecając to naszej firmie przy okazji innych instalacji, koszt jest bardzo niewielki, a gdy za jakiś czas zechcesz zamontować odkurzacz, wystarczy powiesić jednostkę centralną na ścianie i podłączyć ją do prądu.
 

 

5 najważniejszych zalet odkurzacza centralnego:

 • Wyrzut brudnego (ale przefiltrowanego!) powietrza na dwór. Bezsprzecznie jest to największa zaleta systemu odkurzania centralnego. Korzyścią jest też brak wzbijania kurzu znajdującego się w pomieszczeniu tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego odkurzacza - który mimo, że wyrzuca powietrze przefiltrowane, to powoduje mocne zawirowania i wznosi kurz znajdujący się jeszcze w pomieszczeniu.
 • Cichsza praca i większa moc niż standardowy odkurzacz.
 • Duży, pojemny zbiornik na kurz i brak worków do wymiany.
 • Wygodniejsze przechowywanie - samą rurę odkurzacza można wygodnie przechowywać w szafie, jednostka centralna znajduje się zazwyczaj w garażu / pomieszczeniu gospodarczym
 • Możliwość montażu dodatkowych akcesoriów, jak szufelki, np. w kuchni w cokole meblowym (są też takie z wysuwaną tacką do montażu bezpośrednio pod blatem), czy przy podłodze w przedpokoju.

 

 

Wady:

 • Jako niewielką wadę odkurzacza centralnego można określić fakt, że rura ma długość około 9 metrów przez co czasami jest nieporęczna - niemniej bardzo niska waga (ok. 3kg) nieco to rekompensuje. Patrząc jednak z drugiej strony - ta niewygoda najbardziej odczuwalna jest tylko podczas odkurzania najbliższej okolicy gniazdka, a dzięki takiej długości rury, można odkurzyć wygodnie znaczną część domu, bez przepinania się do innych gniazd.
 • Niektórzy klienci obawiają się brudu gromadzącego się w rurach prowadzących od gniazdka do jednostki centralnej. Zupełnie niepotrzebnie, z dwóch powodów:
  • powietrze przelatuje przez rury z taką prędkością, że kurz nie ma szans się osadzić
  • nawet jeśli założymy, że rury w środku będą brudne, to nadal nie ma powodu do obaw, ponieważ powietrze przelatuje nimi zawsze tylko w jednym kierunku - od środka pomieszczeń na zewnątrz, innymi słowy powietrze nigdy nie wróci nimi do pomieszczenia

 

 

 

Odkurzacz centralny czy automatyczny robot sprzątający typu Roomba?
 

Często zdarza się, że nasi klienci nie montują systemu centralnego odkurzacza ze względu na to, że planują korzystać z automatycznego robota sprzątającego. Jeśli przedstawione tu zalety Cię nie przekonują, nie namawiamy do montażu centralnego odkurzacza. Mimo, że osobiście nie mam doświadczenia z robotami sprzątającymi (mam natomiast w domu odkurzacz centralny), to kilkukrotnie już słyszałem od klientów korzystających z takich robotów, że dobrze się one sprawdzają.

 

 

 

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem tel. 574 421 100 lub email kontakt@instalacje360.pl